امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انفجاری در انتقال داده‌ها در راه است
#1
Thumbs Up 
سال‌ها است که فیبرهای نوری بعنوان پرسرعت‌ترین ابزار ارتباطات و انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.


در همین حال ناسا در حال ساخت و توسعه نسل جدیدی از مودم‌های پرسرعتی است که از فناوری کوانتوم‌های نوری یکپارچه بهره می‌برند.

همچنین قرار است اولین مودم کوانتوم‌های نوری یکپارچه ناسا تا ۴ سال آینده در ایستگاه فضایی بین‌المللی راه‌اندازی شود.

عملکرد این مودم شبیه به لیزر است ضمن اینکه سوئیچ‌ها و سیم‌های آن کاملا بر روی یک ریزتراشه قرار می‌گیرند و شبیه به ساختمان داخلی گوشی همراه خواهد بود.

این کوانتوم‌های نوری یکپارچه، شبیه به مدار یکپارچه هستند و فقط به جای استفاده از الکترون از نور استفاده می‌کنند ضمن اینکه این فناوری می‌تواند ناسا را در انواع ماموریت‌ها توانمند سازد.

در همین حال ناسا برای انتقال داده‌ها متکی به سیستم ارتباطات فرکانس رادیویی است اما ماموریت‌های امروزی این سازمان نیازمند دامنه وسیع‌تری از داده‌ها هستند و به کارگیری این فناوری این مشکل را بر طرف می‌سازد.

همچنین به کارگیری این شیوه شبیه به انقال لیزری داده‌ها است که چند سال پیش توسط مدارپیماهای Lunar ناسا مورد آزمایش قرار گرفت.

اما این‌بار ناسا امیدوار است که با راه‌اندازی این سیستم لیزری قادر به کد گذاری و انتقال داده‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از وضعیت فعلی باشد.

ناسا اعلام کرده که با اجرای این پروژه شاهد ویدئوهایی با وضوح بالا و حجم بالایی از داده‌ها از فضاپیماها خواهد بود که به مدار سیاره‌ها در منظومه شمسی در حرکت هستند.

نام این سیستم جدید «نمایش رله ارتباطات لیزی» یا LCRD است که بخشی از این سیستم در مدار است و با دو ایستگاه زمینی ارتباط برقرار می‌کند.

به کارگیری این فناوری نه تنها ارتباطات بین سیاره‌ای را افزایش می‌دهد بلکه موجب کارآمدی بیشتر مراکز داده‌ای می‌شود.
پاسخ
#2
خبر جالبی بود، هر چند تا وقت دیگه اینترنت در این حد هم خواهند داشت اما بدا بحال ما که هنوز طعم سرعت واقعی اینترنت را نچشیده ایم. واقعا این خبرها بیشتر باعث دپرس شدن ایرانیها میشه. امیدوارم که بزودی زود وضعیت اینترنت فعلی ایران هم درست بشه. Smile
پاسخ
#3
(08-02-2016، 01:13 AM)naderi نوشته: خبر جالبی بود، هر چند تا وقت دیگه اینترنت در این حد هم خواهند داشت اما بدا بحال ما که هنوز طعم سرعت واقعی اینترنت را نچشیده ایم. واقعا این خبرها بیشتر باعث دپرس شدن ایرانیها میشه. امیدوارم که بزودی زود وضعیت اینترنت فعلی ایران هم درست بشه. Smile

والا من چشم اب نمیخوره انم توی سرعت  اینترنت
کاری با خدمات ندارم ولی سرعت اینترنت نمیدونم واقعا
البته یه شایعات و حرفایی هم بود که امریکا یه پروژه بزرگی داره که حتی دور افتاده ترین نقطه دنیا هم به ایترنت پر سرعت بدون فیلتر دسترسی داشته باشه که بعید میدونم ما ایرایا رنگشو ببینیم

فعلا که قرار شده پهنای باند افزایش پیدا کنه
دست به دعا میشیم تا این اتفاقات واقعیت داتشه باشه برای ما ایرانیا Big Grin
پاسخ
#4
ممنونم،مطلب خوبي بود. اميدوارم روزي توي ايرانم اينطوري شه.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان