امتیاز موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
تبدیل دیسک بیسک به دینامیک - Convert Basic disk to Dynamic
#1
تبدیل دیسک بیسک به دینامیک - Convert Basic disk to Dynamic:
در این مقاله ابتدا دیسک بیسک و دیسک دینامیک را معرفی کرده و سپس خواهیم آموخت کدام یک برای چه منظوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در انتها نحوه یتبدیل دیسک بیسک به دینامیک را بررسی می کنیم.
[عکس: Basic-Disks-and-Dynamic-Disks.png]

در گذشته در خصوص پارتیشن بندی هارد صحبت کردیم و نحوه ی ایجاد پارتیشن را در هنگام نصب ویندوز و یا بعد از نصب ویندوز تشریح کردیم و اینکه چگونه می توانیمپارتیشن بوت و یا پارتیشن سیستم ، پارتیشن های اولیه، Extended و Logical را با استفاده از نرم افزار Acronis Disk Director ایجاد کنیم. همه ی این مواردی که تا بحال بررسی کردیم مربوط به دیسک بیسیک بود، پس غیر مستقیم کاربرد دیسک بیسیک را متوجه شدیم اما اکنون می خواهیم در این مقاله بطور جامع تر در این خصوص و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک نوشتار کنیم.
معرفی و کاربرد دیسک بیسیک:


دیسک بیسیک اغلب برای ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل پارتیشن Primary یا اولیه، Extended یا توسعه یافته و Logical یا منطقی برای سازماندهی داده ها می باشد. یک پارتیشن فرمت شده با نام Volume نیز شناخته می شود.هر دیسک سخت می تواند ۴ پارتیشن اولیه، یک پارتیشن Extended و چندین درایو Logical (تا ۱۲۸ پارتیشن Logical) دارا باشد، که البته بعد از ساخت پارتیشن Extended می توان آنرا به درایوهای Logical یا منطقی تقسیم کرد و این به نوبه خود معمولا با یک فایل سیستم (مثلا: FAT32,NTFS) برای ذخیره سازی فایل ها بایستی به یک Volume فرمت (Formatted) شود. برای نصب ویندوز بایستی پارتیشن اولیه Active شود.


[عکس: basic-disk.jpg]

همانطور که در آموزش ساخت پارتیشن سیستم توضیح دادیم هر دیسک سخت را می توان به دو استایل MBR و GPT تبدیل کرد. برای سازگاری با مایکروسافت MS-DOS و دیگر نسخه های ویندوز، دیسک بیسیک معمولا استایل آن MBR یا همان اولین سكتور فیزیكی هارد دیسك  استفاده می شود، البته از GPT پارتیشن در سیستم نیز می تواند پشتیبانی کند.
داده ها در پارتیشن های دیسک بیسیک نمی توانند در پارتیشن های دیگر Share یا Split شوند. هر پارتیشن در دیسک بیسیک بصورت مجزا در هارد دیسک وجود دارد.

پس بدین ترتیب در دیسک بیسیک می توانیم عملیات زیر را انجام دهیم:

  ایجاد و حذف پارتیشن های Primary و Extended.


  ایجاد یا حذف درایوهای منطقی یا Logical در پارتیشن Extended.


 1. فرمت پارتیشن و مارک کردن آن بعنوان Active.
معرفی و کاربرد دیسک دینامیک:
دیسک های داینامیک بیشتر در سرور ها و سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به چندین دیسک باشد، مانند File Server ها.
مزایایی دیسک های داینامیک:

  در دسترس بودن و Fault Tolerance یا تحمل خطا بودن دیسک های داینامیک نسبت به دیسک های بیسیک.


  دیسک های داینامیک یک بانک اطلاعاتی ۱ مگابایتی حاوی اطلاعاتی در رابطه با تمامی دیسک های موجود درسیستم، در آخر هر دیسک نگهداری می کنند، با ذخیره کردن این اطلاعات در چند جای مختلف، کمتر زمانی دیسک های داینامیک دچار مشکل می شوند و در صورتی که آسیب ببینند شانس  بیشتری برای رفع اشکال وجود دارد، بدین ترتیب دیسک های دینامیک انعطاف پذیری بیشتری برای مدیریت Volume ها دارد چرا که از پایگاه داده برای ردیابی اطلاعات استفاده می کند. چرا که هر دیسک دینامیک در کامپیوتر اطلاعات خود را در دیتابیس دیسک دیگر کپی می کند.


 1. دیگر مزیت دیسک های داینامیک نسبت به بیسیک عدم نیاز به ریست کردن سیستم بعد از تغییرات و تنظیم دیسک است.
Fault Tolerance : قابلیتی در یک کامپیوتر و یا شبکه که بعد از آسیب دیدن بخشی از سیستم، کامپیوتر و یا شبکه به کار خود ادامه دهند.  fault tolerance در دیسک ها به این معنی است که اطلاعات به روشی در دیسک ها قرار گیرند که در زمان آسیب دیدن، دیسک بتواند آنها را باز یافت و یا دوباره ایجاد و سیستم به کار خود ادامه دهد.

دیسک دینامیک از تعداد بیشتری Dynamic Volume پشتیبانی می کند (حدود ۲۰۰۰) که کاربرد آن همانند پارتیشن Primary یا اولیه مورد استفاده در دیسک بیسیک می باشد.

در برخی نسخه های ویندوز، دیسک دینامیک را می توان به انواع زیر طبقه بندی کرد:
  Spanning: دیسک دینامیک را می توان به چندین دیسک دینامیک مجزاء در یک Dynamic Volume ترکیب یا ادغام کرد و مجموعی از فضای دیسک های متفاوت را در Volume داشته باشیم که اصطلاحا spanning نامیده می شود.


 • Striping یا (RAID 0): همچینین برای افزایش کارایی می توان داده ها را در میان چندین دیسک تقسیم کرد که اصطلاحا Striping نامیده می شود. توجه داشته باشید در این مدل از فضای خالی دیسک ها بطور مساوی استفاده می کند. بطور مثال اگر از هارد دیسک های با ظرفیت های ۶۰ – ۸۰ – ۱۲۰ گیگابایت استفاده کنید، فضای قابل استفاده از هر دیسک محدود به کوچکترین ظرفیت هارد دیسک یعنی ۶۰ گیگابایت خواهد شد. با این اوضاف کل فضای در اختیار در این مدل تنها ۱۸۰ گیگابایت خواهد بود. پس بنابر توصیه مایکروسافت در این مدل حتما از هارد دیسک های با ظرفیت یکسان، برند و مشخصات فنی واحد استفاده کنید.
  • Mirriring یا (RAID 1): برای افزایش ضریب اطمینان، داده ها را می توان در میان چندین هارد دیسک کپی کرد که اصطلاحا Mirriring نامیده می شود، در این مدل به ۲ یا چند دیسک نیاز داریم.
   • RAID 5: در این مدل ۳ یا بیشتر دیسک نیاز داریم که داده ها در تمامی دیسک ها برای fault-tolerant یا تحمل خطا استفاده می شوند. خواندن اطلاعات

   در نسخه های ویندوز ویستا ویرایش های Ultimate و Enterprise از spanning و striping پشتیبانی می شود اما از mirroring پشتیبانی نمی گردد.پس بدین ترتیب در دیسک دینامیک می توانیم عملیات زیر را انجام دهیم:

    ایجاد و حذف Volume های همچون simple, spanned, striped, mirrored وRAID-5.


    توسعه پایدار ولوم های simple یا spanned.


    حذف یک Mirror از ولوم Mirror یا شکست یک ولوم Mirror به چند ولوم دیگر.


    تعمیر ولوم های Mirror یا RAID-5.


   1. فعال سازی یک دیسک از دست رفته یا دیسک آفلاین.

   تبدیل دیسک بیسک به دینامیک:اکنون که تفاوت میان دیسک بیسیک و دینامیک را درک کردیم، می خواهیم یک دیسک بیسیک را به دیسک دینامیک تبدیل کنیم اما قبل از آن بایستی به  این نکته اشراف داشته باشیم که پس از تبدیل دیسک بیسیک به دینامیک دیگر امکان بازگشت وجود نخواهد داشت.[عکس: convert-to-basic-disk-unavailabe.gif]

  • در صورتیکه این کار صورت پذیرد برای بازگشت به عقب بایستی ابتدا از تمامی داده ها یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا با از دست رفتن اطلاعات نیازی به بازگرداندن اطلاعاتنداشته باشیم، سپس تمام پارتیشن ها حذف و بعد قادر خواهیم بود به عقب باز گردیم و دیسک دینامیک را به دیسک بیسیک مجددا تبدیل کنیم.البته نرم افزارهای برای تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و همچنین تبدیل دیسک دینامیک به بیسیک بدون حذف اطلاعات وجود دارد که منجمله می توان از نرم افزار MiniTool Partition نام برد.نکته: نکته: در تبدیل دیسک بیسک به دینامیک ، داده ها و اطلاعات بروی هارد دیسک از بین نخواهند رفت.روش تبدیل دیسک بیسک به دینامیک از طریق اینترفیس ویندوز:
    وارد کنترل پنل ویندوز شوید.


    سپس Computer Management را بایستی از آدرس Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools در کنترل پنل باز کنید.


    حال از کنسول باز شده بروی Disk Management کلیک کنید.


    اکنون کافیست بروی دیسک راست کلیک کرده (بعنوان مثال: Disk 0) و از منوی باز شده بروی Convert to Dynamic disk کلیک کنید.


   1. در صفحه باز شده اگر بروی کامپیوتر از چندین دیسک سخت استفاده می کنید لیست دیسک ها نمایش داده خواهد شد که می توانید دیسک مورد نظر را انتخاب و یا برای اجرای دستور بروی OK کلیک کنید.پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان